Bitlis Tatili 

Bitlis otelleri 2, 3, 4 yıldızlı konaklama tesisleri olup, genellikle şehir otel konseptinde hizmet vermektedir. 

 

Bitlis’de Görülecek Yerler

Ahlat Mezarlığı: Ahlat Mezarlığı, Bitlis il merkezine 15 kilometrelik bir mesafede yer almaktadır. Bir Selçuklu mezarlığıdır ve günümüzde açık hava müzesi konumundadır. Yaklaşık 8 bin tane mezar olduğu tahmin edilmektedir. Bitlis’in ise gezilecek ilk noktaları arasındadır.

İslahiye Medresesi: Bir Selçuklu eseri olan İslahiye Medresesi, gerek tarihi değeri gerekse sağlam mimarisi ile göz dolduran Bitlis yapılarından biridir. Medrese, 1216 yılında inşa edilmiş olup, günümüzde müze olarak ziyaretlere açıktır. Bitlis’in Merkez ilçesinde yer almaktadır.

Nemrut Gölü: Nemrut’taki patlamalar sonucunda oluşan Nemrut Gölü, Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise ikinci büyük krater gölüdür. Tatvan ilçe sınırlarında kalan Nemrut Gölü, özellikle doğa tutkunları ve fotoğrafçılar tarafından ziyaret ediliyor. Sıcak ve soğuk göllerin bir arada bulunduğu, buz mağaraları ve buhar bacası ile dünyada eşine az rastlanır güzellikteki göl, tek başına Bitlis’i ziyaret etmek yeterli bir sebep. Gidilmesi, görülmesi tavsiyedir.

Bitlis Kalesi: Bitlis Kalesi’nin hangi yıl yapıldığı kesin olarak bilinmemektedir. M. Ö. 3. ve 4. yıllarda yapıldığı tahmin edilmektedir. Sarp kayalıklar üzerinde duran kale, Kanlıkule olarak da adlandırılmaktadır.

Bitlis Camileri: Bitlis Ulu Camii, Şerefiye Camii, Ahlat İskender Paşa Camii, Gökmeydan camii ve Adilcevaz Tuğrul Bey Camii, şehrin tarihi ibadet mekanları arasındadır.

Bitlis Kümbetleri: Bitlis’in en önemli tarihi kalıntıları arasında kümbetler bulunmaktadır. En önemli  kümbeti ise Çifte Kümbet’tir. Keşiş Kümbeti, Emin Bayındır Kümbeti, Şeyh Necmeddin Türbesi, Dede Maksut Kümbeti de Bitlis’te görülecek diğer tarihi kümbetlerdir.

 

Bitlis’de Yapmadan Dönme

- Süphan veya Nemrut Dağı’nda trekking yapabilir,

- Van Gölü’nü ziyaret edebilir,

- Bitlis’i Şerifbey Tepesi’nden seyredebilir,

- Büryan kebabı yiyebilirsiniz.

* Belirtilen fiyatlar tarih aralıklarına ve oda kategorilerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Hemen ara, tatilini planlayalım

Anı Tur Online Satış Temsilcisi