Anı Tur'un Sahibi Veli Çilsal: Otel İşletmek Tur Satmaktan Daha Zor

Anı Tur'un Sahibi Veli Çilsal: Otel İşletmek Tur Satmaktan Daha Zor

 Anı Tur sahibi Veli Çilsal: Son bir yıldır otelcilikle tanıştık. Otel işi daha zor gibi sanki. İşletmesi daha zor. Çok dikkatli olmak zorundasınız. Türkiye’nin önemli tur operatörlerinden Anı Tur sahibi Veli Çilsal, ikisi Didim’de olmak üzere 4 otel sahibi oldu ve otel işletmeciliğini değerlendirirken "Otel işletmeciliği zor iş" dedi. Turizm yatırımlarının hızlı arttığı Türkiye’de Anı Tur, Didim, Trabzon, Safranbolu ve İstanbul’da 90 milyon lira yatırımla 5 yıldızlı 4 otel yatırımı yapıyor. Didim'deki otelleri tamamlayan Veli Çilsal, işletmesini Alman TUİ firmasına verdi.

  SON BİR YILDIR OTELCİLİKLE TANIŞTIK  

Veli Çilsal, şunları söyledi: " Turizm konaklama, ulaştırma ve pazarlama denen üç saç ayağından oluşur. Biz pazarlama noktasındaydık. 30 yıldır bu işi yapıyoruz. Son bir yıldır otelcilikle tanıştık. Otel işi daha zor gibi sanki. İşletmesi daha zor. Çok dikkatli olmak zorundasınız işletirken.  DOĞRU LOKASYONU BULMAK GEREKİYOR  İstanbul'da çok otel var. Doğru lokasyonu bulmak gerekiyor. Otel yatırımını o noktada yapmak gerekiyor. Sıkıntı İstanbul'da şu; bir merci yok ki, bir yatırımcı gitsin, 'nerede yaparsam daha iyi olur, nasıl bir gelir elde ederim, kapasite kaldırır mı?' diye bilgi alsın. Şu an benim bildiğim 30 - 40 tane açılacak otel var inşaat halinde olan. Herkes İstanbul'da otel yapma peşinde, bu nereye kadar gidecek böyle. Kimse de dur demiyor buna. Ama birilerinin başı derde girecek bu yatırımlardan. 'Yaşa da gör şeklinde' olmaması için tedbir almak gerekiyor. Bu kadar gelen turist yok. Bu kadar ihtiyaç yok."  2023'E KADAR 25 OTEL  Veli Çilsal, 2023 yılına kadar otel sayısını 25’e çıkarmayı hedefliyor. Çilsal, Didim Altınkum’da 70 dönüm arazi üzerine kurulan Aurum Tatil Köyü’nün 356 oda ve 1050 yatak kapasiteli olduğunu söyledi. Tatil köyünün açılışının yapıldığın belirten Çilsal, Aurum’un erken rezervasyonla yüzde 40’ının satışının yapıldığını söyledi. Çilsal, Trabzon’da 270 odalı ve 680 yatak kapasiteli otelin açılışını yapacaklarını, 117 oda ve 300 yatak kapasiteli İstanbul Fındıkzade ve 279 oda, 680 yatak kapasiteli Safranbolu’daki otellerin açılışının 2015’te yapılacağını bildirdi. Didim ve Trabzon’daki otellerin işletmesi Anı Tur bünyesinde kurdukları Maksimum Otelcilik tarafından yürütüleceğini, İstanbul ve Safranbolu’daki oteller için Hilton ya da Radisson ile çalışmayı planladıklarını belirten Çilsal, “Önümüzdeki süreçte Didim’de 300, Safranbolu’da 250, Trabzon’da 150, İstanbul’da 90 kişi olmak üzere, konaklama sektöründe yaklaşık 1000 kişiyi istihdam edeceğiz” diye konuştu. 

MÜŞTERİYE FIRSATLAR SUNDUK 

Çilsal, müşteriye yüzde 30 indirimle sunulan fırsatlardan dolayı satışların daha çok online yapıldığını, bu nedenle teknolojik altyapılarını güçlendirdiklerini, bunun için 4 milyonTL’lik bütçe ayırdıklarını belirtti. Veli Çilsal, 1985 yılında 25 metrekarelik bir ofiste kumlan şirketlerinin bugün Türkiye’nin lider tur operatörlerinden biri haline geldiğini belirterek, şunları söyledi: “Ancak bu seviyelere gelebilmek için çok çalıştık. Çalışırken vazgeçmediğimiz tek unsur kaliteli hizmet ve müşteri memnuniyeti. Müşterinin yerine kendinizi koyup, misafirlerinize kendi evlerinde gibi rahat ettirebilirseniz, en iyi referansımız müşterilerimiz oluyor ve bu da başarıyı, büyümeyi kaçınılmaz kılıyor. Bugün Anı Tur, özel tasarlanmış binalarda, yüksek kaliteli teknolojik altyapı ile 1700 acente ve yaklaşık 2500 kişilik çalışanla büyük bir aile haline geldik. Yılda 300 bin turist ağırlıyoruz. Büyümek, gelişmek, daha fazla müşteriye ulaşmak ve ailemizi genişletmek artık bizim için kaçınılmaz. Bu bilinçle yeni yatırımlara cesaret ediyoruz.”  Türkiye Turizm 26.01.2015

Tarih:

Kategoriler:

YAZAR HAKKINDA
Anı Tur

Ege ve Akdeniz bölgesindeki yüzlerce otel seçeneğini, Türkiye'nin ve Dünyanın farklı noktalarına düzenlenen heyecan verici turları 30 yıllık tecrübe ile siz tatil severlere sunar.

Yorumlar
Bu İçeriğe Hiç Yorum Yazılmadı
Yorum Yaz