Kıbrıs Seyahat Rehberi

Kıbrıs Seyahat Rehberi

 

 

Kıbrıs, Akdeniz’deki en güzel adalarından biri olmasının yanında tam bir tatil cenneti. Pasaportsuz seyahat imkanı olması da  Kıbrıs ’ı cazip hale getiren önemli sebeplerden sadece biri. Bu güzel adada yaz adeta bitmiyor, güneş sıcaklığını hiç esirgemiyor. Tüm bunlar doğanın cömertliği ile birleşince Kıbrıs, uzun süre tatil listelerindeki birinciliğini hiçbir yere kaptırmayacak gibi. Hal böyle olunca biz de size mini bir  Kıbrıs seyahat rehberi  hazırlamak istedik. Nerede ne var, nereye gidilir, ne yenir ve daha birçok soruya bu yazımızda cevap bulacaksınız. Kıbrıs’ta gidilecek yerlerin en başında Girne ve Lefkoşa geliyor.

Girne

Burada ada hayatını sonuna kadar hissedeceksiniz. En iyi eğlence mekanları, en güzel plajlar, en güzel yemekler ve gezilecek en güzel yerler Girne’de. Tabii Lefkoşa’nın da hakkını yememek lazım. Oranın da ayrı güzellikleri bulunuyor.

 

Girne Kalesi

Gezinize Girne’nin simgesi haline gelen 800 yaşındaki  Girne Kalesi ’nden başlayın. Kalenin içinde Lüzinyan Kulesi, St. George Kilisesi, Venedik Kulesi ve Batık Gemi Müzesi gibi yapılar bulunmakta. Tarih aşıklarının kaleyi keşfetmekten büyük keyif alacaklarına eminiz.

Batık Gemi Müzesi

Kale gezisinden hemen sonra  Girne Limanı ’nı gezmek isteyebilirsiniz. Gündüz saatlerinde oldukça sakin olan bu bölgeyi gece gezmenizi tavsiye ederiz. Limanın güzel manzarası eşliğinde burada bulunan restoran yada barlarda eğlenebilirsiniz.

Girne Limanı

Şehre sadece 10 dakika mesafedeki  Bellapais Manastırı  ve  Beyaz Giymiş Meryem Ana Kilisesi ’ni de  Girne’de görülmesi gereken yerler  listesine eklemeyi unutmayın.

Lefkoşa

Lefkoşa’da herhangi birine nereleri gezebiliriz diye sorsanız ilk olarak  Büyük Han  cevabını alırsınız. Alt katında kafe ve lokantaların, üst katında ise yerel el sanatlarının olduğu tarihi bir yapı burası. Kıbrıs kültürünü yakından tanımak için önemli bir yer anlayacağınız.

Büyük Han

Büyük Han’a gitmişken yakınında bulunan  St. Sophia Katedrali ’ne uğramadan olmaz. Yeni adıyla  Selimiye Cami,  Kıbrıs’ın en gösterişli yapılarından biri olup gotik tarzda inşa edilmiş. Bu görkemli yapıyı gördükten sonra hemen karşısındaki  St. Nicholas Kilisesi ’ni görmeyi ihmal etmeyin deriz.

Selimiye Cami

Lefkoşa’da görülmesi gereken yerler in başında ise  Venedik Sütunu  ve  Girne Kapısı  yer alıyor.Bu iki yapıda diğer birçok yer gibi birbirine oldukça yakın.

Girne Kapısı

Adanın tarihi çok eskilere dayandığı için tarihi binalar, kiliseler, camiler ve müzeler bakımından oldukça zengin. Biz sadece birkaçından bahsetmiş olsak da siz daha birçok tarihi yapı ile karşılaşabilirsiniz. Tüm bu tarihi zenginliğin yanında Kıbrıs turizm açısından da adeta bir cennet. Muhteşem deniz ve sahillerinin yanı sıra pansiyondan beş yıldızlı otellere kadar birçok otel seçeneği sunmakta.  Web sitemizden  bütçenize en uygun oteli bulabilir ve  Kıbrıs ’ı baştan sona keşfedebilirsiniz. Kıbrıs’ın denizinden, kumundan, güneşinden, otellerinden ve tarihinden bahsettikten sonra bu özel kültürün mutfağından bahsetmemek olmaz...

Lezzet

Hellim

Kıbrıs yemek kültürü dendiğinde eminiz birçoğunuzun aklına hellim peyniri geliyordur. Aslında Kıbrıs mutfağı oldukça zengin ve kendine özgü adını bile duymadığımız birçok geleneksel yemekleri bulunmakta.  Kabak çiçeği dolması, şeftali kebabı, kolokas, molehiya velalangi bunlardan sadece bir kaçı.

Şeftali Kebabı

Kıbrıs’ta yaygın olarak tüketilen diğer bir yiyecek ise; macun. Kabaktan karpuza, patlıcandan cevize birçok çeşidi bulunuyor. Burada macun şekerli bir yiyecek  anlamında kullanılıyor desek yanlış olmaz. Bildiğimiz macundan biraz daha farklı. Kıbrıs’ta macun yapılmayan ev yokmuş, anlayacağınız oldukça meşhur bir tatlı.

Ceviz Macunu

 

Tarih:

Kategoriler:

Etiketler:

YAZAR HAKKINDA
Anı Tur

Ege ve Akdeniz bölgesindeki yüzlerce otel seçeneğini, Türkiye'nin ve Dünyanın farklı noktalarına düzenlenen heyecan verici turları 30 yıllık tecrübe ile siz tatil severlere sunar.

Yorumlar
Bu İçeriğe Hiç Yorum Yazılmadı
Yorum Yaz