OHAL Sonrası Yurt Dışı Seyahatleri Nasıl Etkilenecek?

OHAL Sonrası Yurt Dışı Seyahatleri Nasıl Etkilenecek?

^B54D0286FE67E3F803E796BC3D1BA66B9FD63B9041AF830F27^pimgpsh_fullsize_distr 20 Temmuz akşamı OHAL ilan edilmesiyle birlikte yurt dışına çıkma yasağı olmamasına rağmen değişen prosedürler tatilcileri endişelendirmeye yetti. 3 ay süre ile devam edecek uygulamalar nedeniyle yurt dışına çıkışlarda değişen tüm prosedürleri bu yazımızda sizin için derledik. Yurt dışına çıkmak isteyen yada halihazırda yurt dışı planı yapmış olan tatilciler için merak edilen tüm soruları  Anı Tur Yurt Dışı Turlar Müdürü Deniz Bilal  cevapladı.  

  • Ohal sırasında seyahat özgürlüğümüz kısıtlanabilir mi?

  Ohal sırasında yurt dışı seyahatlerimizde herhangi bir kısıtlama söz konusu değil. Misafirlerimiz aldığı hizmetin karşılığını almaktadırlar.  

  • Ne gibi kısıtlamalar olabilir?

  Olağanüstü hal durumunda yurt dışı yasağı getirilmiş kişi veya meslek gruplarına yönelik çıkış yasağı uygulanabilir. Bu durum çıkarılan kararnamelerle duyurulmaktadır.  

  • Ohal sırasında yurt dışına çıkabilir miyiz?

  Yurt dışı çıkış yasağı getirilmemiştir. Daha önceki olağan üstü durumlarla karıştırılmamalıdır.   

  • Ohal sırasında yurt dışına çıkış prosedürleri nelerdir?

  Polis kontrolünde mesleklerini ispatlayacak bir kimlik, kart veya yazılı belge isteniyor. Çalıştıkları işyerlerinden izinli olduğuna dair bir belge ve sigorta kaydının bulundurulmasında fayda var. Emeklilerin de SGK’dan emekli olduğuna dair bir doküman almasında yarar var. Eğer bir kamu çalışanı örneğin öğretmenseniz okul müdüründen, il ya da ilçe milli eğitim müdüründen ıslak imzalı ‘yurt dışına çıkmasına engel yoktur’ yazısı alınmalı. Başka bir kamu kurumunda örneğin nüfus müdürlüğünde çalışıyorsanız, bağlı olduğunuz birimin müdüründen ‘ıslak imzalı’ onay belgesi alınmalı. İşverenler de, sahip olduğu iş yeri belgelerini yanlarında bulundurmalı. Yurt dışına çıkmak isteyen öğrencilerin ise ‘öğrenci belgesini’ yurt dışına çıkışlarda ibraz etmeli. Herhangi bir yerde çalışmıyorsanız sigortasından yararlandığınız yakınınızın sigorta dökümlerini yanınızda bulundurmalısınız.   

  • Yeşil pasaport kullananlar için yurt dışına çıkış prosedürleri nelerdir?

  Bordo pasaport sahipleri gibi aynı şekilde kurumlarından ‘yurt dışına çıkabilir’ ibaresinin olduğu ıslak imzalı bir belge alınmalı. Örneğin bir öğretmenseniz bordo pasaport sahipleri gibi okul müdürü, il ya da ilçe milli eğitim müdürlüklerinden ‘ıslak imzalı’ ‘yurt dışına çıkmasına engel yoktur’ yazısı alınmalı. Başka bir kamu kurumunda çalışıyorsanız da bağlı bulunduğunuz müdürlükten aynı belgenin alınması gerekiyor. Emekliler ve asker emeklilerinin ise, vize ihlal bölümüne girip pasaport ve uçak biletlerini kontrol ettirmeleri gerekiyor. Özellikle yeşil pasaport sahiplerinin uçak saatinden en az 5 saat önce havalimanına gitmesi gerekiyor.   

  • Ohal süresinde hangi ülkeler için vize almak zorlaşacaktır?

  Vize uygulamaları ülke ülke değişiklik gösterebilmektedir. Bu süreçte ülkelerin güncel yayınlarını takipte kalmakta fayda var.  

  • Ohal sürecinde seyahat etmemize tamamen yasak olan ülkeler var mı, varsa hangileri?

  Yalnızca kamu çalışanları içi Gürcistan ve Kıbrıs’a çıkma yasağı bulunuyor.   

  • Yurt dışına çıkışlarla ilgili kısıtlamalar ohal süresi bitmeden kaldırılabilir mi?

  Önümüzde ki günlerde yapılan açıklamalar doğrultusunda izinlerin tekrar verilmesi söz konusu.  

  • Son olarak tatilcilerin bu süreç içerisinde dikkat etmesi gereken en önemli husus nedir?

  Tur buluşma saatinden önce havalimanında hazır bulunmalarını, yurt dışı çıkış harcını önceden ödemelerini ve tur belgelerini seyahat süresince misafirlerimizin yanında bulundurmasını öneriyoruz.       

Tarih:

Kategoriler:

Etiketler:

YAZAR HAKKINDA
Anı Tur

Ege ve Akdeniz bölgesindeki yüzlerce otel seçeneğini, Türkiye'nin ve Dünyanın farklı noktalarına düzenlenen heyecan verici turları 30 yıllık tecrübe ile siz tatil severlere sunar.

Yorumlar
Bu İçeriğe Hiç Yorum Yazılmadı
Yorum Yaz