Şeb-İ Arus Turları İle Mevlana'nın Şehrinde Vuslata Tanık Olun!

Şeb-İ Arus Turları İle Mevlana'nın Şehrinde Vuslata Tanık Olun!

Her yıl Aralık ayında düzenlenen Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri yerli yabancı pek çok insanın ilgisini çekiyor. Gizemli bir havanın hüküm sürdüğü bu dönemde Anı Tur sizin için muhteşem bir  Konya Şeb-i Arus  tur programı oluşturdu. Her yıl Aralık ayında düzenlenen Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri yerli yabancı pek çok insanın ilgisini çekiyor. Gizemli bir havanın hüküm sürdüğü bu dönemde Anı Tur sizin için muhteşem bir Konya  Şeb-i Arus  tur programı oluşturdu.  Şeb-i Arus  Konya Mevlana Tur programı: 1 gece otel konaklamalı ve ulaşımı uçakla sağlanan Konya Şeb-i Arus turumuz Semâ Tören Davetiyesi dâhilindedir.

1.GÜN KONYA – MEVLANA MÜZESİ – ŞEMS – İ TEBRİZİ TÜRBESİ – KARATAY MEDRESESİ

Değerli misafirlerimiz, sabah 05.30 Beylikdüzü Plaza Avm (Beykent Otobus Durakları önü), 05.45 Londra Kamping Önü, 06.15 Harbiye Orduevi Karşısı Cumhuriyet Caddesi Anı Tur Merkez Ofis önünden 06.30’de Kadıköy Evlendirme Dairesi Otoparkı Yanı, servislerimiz ile Sabiha Gökçen Havalimanına hareket ediyoruz. Havalimanına kendi imkânları ilen gelen misafirlerimizle 08.00’de Pegasus Hy Kontuarı Önünde buluşuyoruz. Havaalanında nüfus cüzdanı, ehliyet ile uçağımıza c/ın işlemlerimi yapıyoruz. Güvenlik kontrolünden geçerek 08.00 de hareket edecek olan Pegasus Hy İstanbul – Konya uçağı ile hareket ediyoruz. Konya’da bizi bekleyen aracımıza binerek Şehir merkezinde, bulunan Selçuklu döneminde sarayın gül bahçesi, günümüzde ise "Gel, Gel, ne olursan ol, gel” sözü ile tüm Dünya’ya nam salmış olan Hz. Mevlana Müzesi ile gezimize dervişane kapısından girerek başlıyoruz. Kuzey batı yönünde müzemizin içinde yer alan derviş hücreleri, güney yönünde yer alan matbah ve Hürrem Pasa Türbesi, Üçler Mezarlığı’na açılan Hâmûsân ( Susmuslar) kapısından sonra avlunun doğusunda ise Sinan Pasa, Fatma Hatun ve Hasan Pasa türbeleri yanında semahane ve mescit bölümleri ile Mevlâna ve aile fertlerinin mezarlarının da içerisinde bulunduğu ana bina gezimizi yaparak, avluya Yavuz Sultan Selim'in 1512 yılında yaptırdığı üzeri kapalı şadırvan ile "Seb-i Arûs" havuzu ve avlunun kuzey yönünde yer alan selse bil adı verilen çeşme ile gezimizi tamamlıyoruz. Ardından Koyunoğlu Müzesi geziyoruz. Sonrasında Hz. Mevlana’nın “duydum ki bizi bırakmaya azmediyorsun, etme “ diye seslendiği ve ruhunun aynası olarak adlandırdığı Şems- i Tebrizi Türbesini ziyaret ediyoruz. Gezilerimizin ardından biraz dinlenmek adına Alâeddin Tepesinde kısa bir mola veriyoruz. Molamızın ardından Alâeddin Tepesinde bulunan Alâeddin Cami geziyoruz. Gezimizin ardından öğle yemeğimiz için mola veriyoruz. Yemekte Konya mutfağının lezzetlerini tadıyoruz. Yemeğimizin ardından Sultan II. İzzeddin Keykavus Devrinde, Emir Celaleddin Karatay tarafından, 649 yılında inşa edilen Karatay Medresesi 1955’den günümüzde Karatay Cini Eserleri Müzesi olarak kullanılmaktadır. Vezir Sahip Ata Fahrettin Ali tarafından, hadis ilmi öğretilmek üzere 663’de yaptırılan ince minare medresesini gezdikten sonra 17.00 çayı için Meram Bağlarına gidiyoruz. Burada çay ikramımızın ardından otelimize varış. Akşam yemeği ve konaklama. Yemek sonrasında sema törenini izlemek üzere hareket ediyoruz. Sema töreninin ardından otelimize dönüş.

2.GÜN TAVUS BABA – SİLLE - ÇATALHÖYÜK

Değerli misafirlerimiz, sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında, Mevlana Hazretleri'nin devamlı ziyaret ettiği dönemin bilgini ve psikologu Tavus Baba ( Tuzcu Baba) asıl ismi Muhammed El-bini Türbesini ziyaret ediyoruz, türbe gezimiz sonrası Konya’nın 8 km kuzey batısında yer alan, Selçuklu ve Osmanlı döneminde İpek ve Baharat yolları üzerinde olması nedeniyle önemli bir yer olan Sille’ye hareket ediyoruz. Konya’da yaşayan Mevlevi Dervişlerince sürekli ziyaret edilmiş bu yeri panoramik olarak gezdikten sonra UNESCO tarafından 2012 yılında Dünya Miras Listesi'ne dahil edilen Çatalhöyük’e hareket ediyoruz. Çatalhöyük'ün diğer neolitik yerleşimlerden temel farkı, bir köy yerleşmesini aşıp kentleşme evresini yaşamakta olmasıdır. Dünyanın en eski yerleşimlerinden biri olan bu yerleşimin sakinleri, ilk tarımcı topluluklardan da biridir. Çatalhöyük Kent gezimiz sonrası gezilerimizin ardından dönüş yolculuğumuza başlamak üzere Konya Havalimanına hareket. 22.50’da hareket edecek olan Pegasus Havayollarına ait uçağımıza binerek İstanbul’a varış. Bizi bekleyen servis araçlarımıza binerek siz sayın misafirlerimizi  Anı Tur ’un diğer seyahatlerinde tekrar görüşmek üzere, aldığımız noktalara bırakıyoruz.

Tarih:

Kategoriler:

Etiketler:

YAZAR HAKKINDA
Anı Tur

Ege ve Akdeniz bölgesindeki yüzlerce otel seçeneğini, Türkiye'nin ve Dünyanın farklı noktalarına düzenlenen heyecan verici turları 30 yıllık tecrübe ile siz tatil severlere sunar.

Yorumlar
Bu İçeriğe Hiç Yorum Yazılmadı
Yorum Yaz