Veli Çilsal: İstanbul'da Her Açılan Otel Kaliteyi Düşürüyor

Veli Çilsal: İstanbul'da Her Açılan Otel Kaliteyi Düşürüyor

Aurum markası ile otel yatırımcılığı işine giren Anı Tur Yönetim Kurulu Başkanı Veli Çilsal, "Herkes İstanbul'da otel yapma peşinde. Şimdi fiyatlara yansıyor bu, aşağı çekiyor. Kaliteyi düşürüyor, rekabet ortamını bozuyor. İstanbul'da yatırım yapacağına gitsin Londra, Berlin, Amsterdam'da yapsın" dedi. Milliyet gazetesi köşe yazarı Songül Hatısaru, bugünkü yazısında Anı Tur Yönetim Kurulu Başkanı Veli Çilsal ile yaptığı röportaja yer verdi. Son yıllarda seyahat eden insan sayısının arttığına değinen Songül Hatısaru'nun Çilsal ile yaptığı röportajı dikkatinize sunuyoruz: 

Otel işine girdiniz, Aurum ismini kullanıyorsunuz. Nedir anlamı?  

Yunan mitolojisinden geliyor, altın, ışıldayan anlamına geliyor. Bütün otellerimiz deniz kenarı ve altın gibi kumsalları, sahilleri olduğu için o çağrışımı yapmak istedik. Geçen yıl Didim'de, Aurum markası ile 350 oda 1050 yatak kapasitesi bulunan 5 yıldızlı bir tesis açtık. Bu yıl mayıs ayında Didim Aurum Club Marmara hotel, Didim Aurum Moon Hotel ve Kuşadası Aurum Signature Hotel'in açılışını yapacağız. Bunun için yaklaşık 90 milyon dolar gibi bir bütçe ayırdık. 2023'e kadar 25 otele ulaşmayı hedefliyoruz. Tur operatörlüğü ile otelcilik biraz farklı işler. Masanın öbür yanına geçtiniz. Hangisi daha zor? Turizm konaklama, ulaştırma ve pazarlama denen üç saç ayağından oluşur. Biz pazarlama noktasındaydık, şimdi konaklama evresini de kapsadık. 30 yıldır bu işi yapıyoruz. Son bir yıldır otelcilikle tanıştık. Otel işi daha zor gibi sanki. İşletmesi daha zor. Çok dikkatli olmak zorundasınız işletirken. 

İstanbul'da otel düşünüyor musunuz?

 İstanbul'da çok otel var. Doğru lokasyonu bulmak gerekiyor. Otel yatırımını o noktada yapmak gerekiyor. Sıkıntı İstanbul'da şu; bir merci yok ki, bir yatırımcı gitsin, 'nerede yaparsam daha iyi olur, nasıl bir gelir elde ederim, kapasite kaldırır mı?' diye bilgi alsın. Şu an benim bildiğim 30 - 40 tane açılacak otel var inşaat halinde olan. Herkes İstanbul'da otel yapma peşinde, bu nereye kadar gidecek böyle. Kimse de dur demiyor buna. Ama birilerinin başı derde girecek bu yatırımlardan. 'Yaşa da gör şeklinde' olmaması için tedbir almak gerekiyor. Bu kadar gelen turist yok. Bu kadar ihtiyaç yok. Ama herkes mantar gibi otel açıyor her tarafta. Yatırımcılara Allah kolaylık versin. Şimdi fiyatlara yansıyor bu, aşağı çekiyor. Kaliteyi düşürüyor, rekabet ortamını bozuyor. Doğru bir yatırım stratejisi, pazarlama stratejisi değil. Bir dönem tekstil sektöründe böyleydi. Herkes tekstil fabrikası ve atölyeleri açardı. Şimdi durumları ortada. Bugünlerde de herkes bir otel yatırımı içine girdi. Nerede arazi bulursa oraya otel yapmaya çalışıyor. Bu çok yanlış. Taksim civarında ve birçok yerlerde inanılmaz ucuz 14, 15 euro'lara kalınıyor. Böyle rakamlar duyuyorum. Bunu yapacağına gitsin Londra'da yatırım yapsın. Gitsin Berlin, Amsterdam, Paris'te yapsın. Biraz görmek, düşünmek lazım. Yatırımcı da görmüyor. Kim nerede, ne yapıyor bilmiyor. Doğru düzgün bilgi alacağı yer de yok. Online satış platformları azımsanmayacak kadar hızlı büyüyor. Online olarak geçen sene yaptığımız rezervasyon adedi ile bu yıl yaptığımız rezervasyon adedi arasında iki kat artış var. İnternetle sıcak ilişkisi olan grup büyüdükçe kullanım artıyor. 20 ila 25 yaş arası online yapıyor rezervasyonunu. 30 ve üstü ise hala manuel yapıyor, duymak, dokunmak istiyor. İnternet siteleri gayet güvenilir. 'Online işlem yaptırdım, başım ağrıdı' diyen insan yok açıkçası. Bu güvenden ziyade alışkanlıklarla ilgili.  Neden seyahat etmeye ilgi arttı son dönemlerde?  İnsanların refah düzeyi çok arttı. Refah düzeyi arttıkça gezen insan sayısı artıyor. 10 yıl önceye göre gezen insan sayısı çok arttı. Son 10 yılda gezenlerin sayısı, son 75 yılda gezenlerin sayısının toplamından fazla neredeyse. 5 katı büyüme var. Özellikle görgü bilginizi artırmaya yönelik geziyorsanız gezi noktalarını belirlemek zor. Bu maliyetli de aynı zamanda. Turizm şirketleri bu noktada gerçekten önemli. Yurtiçi, yurtdışı gezilerde bir de erken rezervasyon fırsatını kullanıyorsanız hakikaten çok uygun koşullarda gezebiliyorsunuz. Haziranda seçim var bu durum satışları etkiliyor mu? Şu anda öyle bir hava yok. Seçimleri kanıksadık diye düşünüyorum. Bu yıl ki satışlarımızla ilgili olarak rezervasyonlarda en ufak bir düşüş yok. Seçimlerden sonra çıkacak fotoğrafla ilgili bir etkilenme olabilir. 

Erken rezervasyon satışları ne durumda?

 Türk insanı eskiden dert yanardı. Yabancılar daha ucuza tatil yapıyor ülkemizde diye. Yabancılarda erken rezervasyon kültürü çok yaygın. Aylar önceden planlarlar tatillerini. Bizde de bu kültür oturdu artık. Erken rezervasyondan yararlanma alışkanlığı ciddi şekilde arttı. Geçen yıla kıyasladığımızda erken rezervasyonlarda iki kat artış var. Geçen yıl toplam satışlar içindeki yeri yüzde 60'ları buldu.

Tarih:

Kategoriler:

YAZAR HAKKINDA
Anı Tur

Ege ve Akdeniz bölgesindeki yüzlerce otel seçeneğini, Türkiye'nin ve Dünyanın farklı noktalarına düzenlenen heyecan verici turları 30 yıllık tecrübe ile siz tatil severlere sunar.

Yorumlar
Bu İçeriğe Hiç Yorum Yazılmadı
Yorum Yaz