Liluz Hotel   Diyarbakır Otelleri | Anı Tur

Liluz Hotel

Sur - Diyarbakır

  • Otel Özeti

KAPAT

SATIN AL
Green Park Diyarbakır   Diyarbakır Otelleri | Anı Tur

Green Park Diyarbakır

Merkez - Diyarbakır

  • Otel Özeti

KAPAT

SATIN AL

Diyarbakır Tatili 

Mezopotamya ve Anadolu medeniyetlerin geçiş noktasında yer almasında dolayı tarih boyunca önemli bir bölge özelliği taşıyan Diyarbakır, bugün farklı kültürlerin ve farklı dinlerin bir arada yaşadığı, tarihi eserleriyle dikkatleri üzerine çeken bir şehirdir. İlk yerleşimin Yontma Taş Devri’ne kadar uzandığı bilinmektedir ve günümüze kadar önemli medeniyetlerin hakimiyetine girmiştir.

 

Gözler önüne seren tarihi yapılarıyla köklü geçmişini kanıtlayan Diyarbakır, çok fazla yoğun ilgi gören bir şehir olmasa da, keşif tutkunlarının mutlaka listelerine eklediği önemli bir kenttir. Yakın bir zamanda yolunuz Diyarbakır’da geçecekse Diyarbakır otel fiyatlarını sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

 

 Diyarbakır’da Gezilecek Yerler

Hevsel Bahçeleri: Yaklaşık 700 hektarlık bir alana hakimliğiyle Diyarbakır’ın doğal zenginliklerinden biridir. Dicle Nehri kıyısında yer almaktadır. 2015 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmeyi başarmıştır.

Sipahiler Çarşısı: Geçmiş dönemlerde alışveriş ve ticaretin en önemli merkezlerinden biri olan Sipahiler Çarşısı, bugün de geçmişin izlerini devam ettiriyor. Birçok dükkanda alışveriş yapabilme olanağı sağlayan çarşı, Diyarbakır’a yolu düşenlerin de durakları arasındadır.

Diyarbakır Müzeleri: Diyarbakır’ın hem arkeolojik hem de etnografik eserlerini birçok müzede görebilirsiniz. Diyarbakır Kent Müzesi ve Diyarbakır Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret ettikten sonra ünlü şairlerin hayatlarına dair izler bulunan Ahmed Arif Müzesi, Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi ve Ziya Gökalp Müzesi’ne de rotanızı çevirebilirsiniz.

Kiliseler ve Kaleler: Mar Petyun Keldani Kilisesi, Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesi, Surp Giragos Ermeni Kilisesi, Diyarbakır’ın tarihi kiliseleri arasındadır. Diğer yandan şehrin önemli noktalarında bulunan Asur Kalesi ve Diyarbakır Kalesi de gezi listelerinde mutlaka yerini almalı.

Cami ve Medreseler: Tarihi camilerin en fazla olduğu şehirlerden biridir Diyarbakır. Bunda geçmişte yaşadığı süreçlerin büyük önemi vardır. Hz. Ömer Camii, Nebi Camii, Nasuh Paşa Camii, Şeyh Mutahhar Camii, Safa Camii, aralarındaki en önemli tarihi ibadet mekanlarıdır. Mesudiye Medresesi, Zinciriye (Sincariye) Medresesi ve Latifiye Medresesi de şehrin en önemli tarihi yapıları arasındadır.

 

Diyarbakır’da Yapmadan Dönme

- Sipahiler Çarşısı’nda alışveriş yapmadan,

- Ekşili dolma, kaburga ve cartlak kebabı yemeden, meyankökü şerbetinin tadına bakmadan,

- Dicle Nehri kıyısı boyunca yürüyüş yapmadan,

- Malabadi Köprüsü’nde fotoğraf çekmeden Diyarbakır gezinizi sonlandırmayın.

* Belirtilen fiyatlar tarih aralıklarına ve oda kategorilerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Hemen ara, tatilini planlayalım

Anı Tur Online Satış Temsilcisi