Erzincan Tatili 

Hititler ve Urartulara ev sahipliği yapan Erzincan, günümüzde de yerleşimin devam ettiği öenmli bir kenttir. Hem tarihi hem de doğası zengin olan Erzincan çok fazla turistin ilgisini çekmemiş olsa da, sürekli farklı bölgeler keşfetmek isteyenlerin rotasına dahil olmaktadır. Aslında turizm potansiyeli vardır fakat yeteri kadar tanıtımı yapılamamıştır.

 

Erzincan’ın tüm güzelliğini yapacağınız bir tur sayesinde görebilirsiniz. Erzincan otelleri ve otel fiyatları hakkında bilgi almak için sayfamızı inceleyebilirsiniz.

 

Erzincan’da Görülecek Yerler

Altıntepe Ören Yeri: Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde bulunan Altıntepe Ören Yeri, şehrin en önemli tarihi yerlerinden biridir. Geçmişten günümüze Urartu, Bizans ve Osmanlı başta olmak üzere pek çok medeniyete ev sahipliği yaptığı bilinmektedir.

Aygır Gölü: Üzümlü ilçesindeki Aygır Gölü, Erzincan’ın en önemli gezi duraklarından biridir fakat çok fazla bilinen bir nokta değildir. Aslında Türkiye’nin en büyük krater göllerinden biridir. Aygır Gölü’nde bot gezileri yapılabilmektedir.

Kemah Kalesi: Erzincan’ın en bilindik tarihi kalıntısıdır. Aynı simi taşıdığı Kemah ilçesinde yer almaktadır.

Karanlık Kanyon: Dünyanın en büyük kanyonları arasında olan Karanlık Kanyon, Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde yer almaktadır. Kanyon, sarp kayalıklar arasında bulunmakta olup, çeşitli doğa sporlarına elverişli yapısıyla son yıllarda doğa severler tarafından sık sık ziyaret edilmektedir.

Mama Hatun Türbesi: 1192 yılında ölen Saltuklu Prensesi Mama Hatun’a ait olan türbe, çevresindeki kervansaray ve hamam yapısıyla zengin bir tarihi alan oluşturmuştur. Erzincan gezi listelerinde olması gerektiğini düşündüğümüz türbe, Anadolu’da yapılmış olan diğer türbelere göre üzgün bir mimariye sahiptir.

Köroğlu Mağarası: Köroğlu Mağarası, Erzincan’ın Refahiye ilçesinde bulunmaktadır. Altköy mevkisine yakın olan mağaraya taş merdivenlerden çıkılmaktadır. Burayı önemli yapan durum ise; mağaranın içindeki izlerin Köroğlu’nun kır atına ait olduğu düşüncesidir.

Abrenk Kilisesi: Abrenk Kilisesi, Erzincan’ın Tercan ilçesinde yer almaktadır. Çok fazla bilinmeyen bir yapı olsa da, mimari açıdan keşfedilmesi gereken bir yerdir. Üçpınar Köyü üzerinden ulaşabilirsiniz.

Diğerleri: Erzincan’ın hem doğasına hem tarihine dokunacağınız bir gezi planınız varsa; Terzibaba Camii, Otlukbeli Gölü, Yedi Göller, Acemoğlu Boğazı da listenize mutlaka eklensin.

 

Erzincan’da Yapmadan Dönme

- Erzincan Ilıcası’nın şifalı sularına vakit ayırmadan,

- Ergan Kayak Merkezi veya Sakaltutan Kayak Merkezi’nin pistlerinde kayak keyfini yaşamadan,

- Girlevik Şelalesi’nde doğa yürüyüşüne çıkmadan, burada alabalık yemeden,

- Karasu Nehri’nde rafting yapmadan,

- Tercan Baraj Göleti’nde su kayağı aktivitesine katılmadan,

- Keşiş Dağı’nda düzenlenen yamaç paraşütü deneyimini yaşamadan Erzincan’dan ayrılmayın.

* Belirtilen fiyatlar tarih aralıklarına ve oda kategorilerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Hemen ara, tatilini planlayalım

Anı Tur Online Satış Temsilcisi